Kabel HDMI (High Definition Multimedia Interface – multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości), jak nazwa wskazuje, ma za zadanie przesyłać między nadajnikiem a odbiornikiem cyfrowy sygnał pozwalający wyświetlić obraz i dźwięk jednocześnie w wysokiej jakości. Obecnie większość domowych urządzeń multimedialnych wyposażone jest w złącze HDMI lub nawet HDMI 4K.

Jak wygląda kabel HDMI?

Kabel HDMI ma kształt szerokiego trapezu równoramiennego, patrząc od strony złącza.

Kabel HDMI – rodzaje i cechy

Na rynku jest wiele przewodów i to w różnych cenach, różnią się one przede wszystkim parametrami, które uzależnione są od budowy przewodu.

Standardowy HDMI dostępny jest w większości obecnych telewizorów, zapewni rozdzielczość 1920x1080p (Full HD). Klasyczny HDMI niestety nie wystarcza do przesyłania danych, w jakości 4K obrazu 3D lub Deep Colour, ponieważ do tego potrzebna jest dwukrotnie wyższa przepustowość, którą jest w stanie zapewnić kabel HDMI High Speed. Kolejną odmianą przewodów multimedialnych jest HDMI z Ethernetem, który poza standardowym przesyłaniem danych multimedialnych pozwala na sieciowe komunikowanie się urządzeń z wykorzystaniem Internetu. Przewody HDMI High Speed z Ethernetem łączą w sobie możliwości kabla HDMI do przesyłania obrazu 4K, 3D oraz Deep Colour, a przy tym dostęp do sieci Internetowej.  Specjalnym rodzajem kabla jest Premium HDMI High Speed, który umożliwia przesyłanie rozdzielczości 4K z kolorami 4: 4:4, więc bardzo szerokim spektrum barw. Najnowszą odmianą kabla jest Ultra High Speed HDMI zwany również HDMI 2.1, który umożliwia przesyłanie danych nie tylko w 4K, ale również 8K i 10K. Hdmi 2.1 jest najszybszym kablem do transmisji multimediów, pozwalającym praktycznie na bezstratne przesyłanie cyfrowego sygnału.

Poza kategorią kabla warto zwrócić uwagę na wielkość wtyku, która występuje w trzech odmianach, standardowe HDMI, Mini HDMI oraz mikro HDMI:

Standardowe HDMI zainstalowane jest w większości urządzeń, takich jak konsola Playstation, Xbox, Telewizory z funkcją smart TV, kino domowe itp. Mini HDMI jest nieco mniejszym wtykiem, którego gniazdo odnaleźć można w aparatach i kamerach, kształtem przypomina standardowe HDMI, ale o nieco mniejszym rozmiarze. Micro HDMI jest najmniejszą wersją wtyku, która wykorzystywana jest głównie w najnowszych modelach smartfonów

Elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość kabla, przyjmuje się, że optymalnie jest to HDMI 5 metrów. Dłuższe kable, szczególnie te niskiej jakości mogą pogorszyć jakość obrazu. Im przewód dłuższy, tym większe straty sygnału. Wyjątkiem są kable HDMI z miedzi beztlenowej, stosowane w najnowszych generacjach kabli, które nawet przy długości 20 lub 30 metrów, są w stanie przesyłać cyfrowy sygnał multimedialny bez odczuwalnych strat.

DisplayPort vs. HDMI

Niewątpliwie oba kable są w stanie dostarczyć bez problemu wysokiej jakości dźwięk i obraz w jakości Full HD (1920x1080p). Różnice w kablach zaczynają być odczuwalne w obrazie dopiero przy szybkim odświeżaniu i jakości 4K.

Prędkość transmisji danych:

  • HDMI 2.1 do 42,6 Gbit/s
  • HDMI 2.0 do 14,5 Gbit/s
  • DisplayPort 1.3/1.4 do 25,92 Gbit/s

Jakość obrazu wraz z rozdzielczością:

  • Jakość 4K – DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0/2.1
  • Jakość 4K w 120 Hz – DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.1
  • Jakość 8K w 60 Hz – DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.1

Jakość dźwięku: Displayport 1.4 i HDMI 2.1 gwarantują dźwięk na najwyższym poziomie – 192 kHz kwantowanie na poziomie 24 bitów, przy 32 kanałach.

Długość przewodu a spadek jakości:

Kable HDMI lepiej radzą sobie z transmisją danych na większe odległości przez przewody. Dlatego 10-metrowy kabel powinien mieć złącze HDMI, kabel DisplayPort nie gwarantuje doskonałej jakości powyżej 3 metrów.

Podsumowanie: Oba kable w najnowszych generacjach zapewnią wysoką jakość obrazu i dźwięku. Kable DisplayPort lepiej radzą sobie z wyższą częstotliwością odświeżania w porównaniu ze starszymi generacjami HDMI. Do przesyłania danych multimedialnych na dłuższych przewodach, lepiej użyć kabla HDMI 2.1, który dobrze radzi sobie nawet przy 10/20/30 metrach. Wybór zależy od odległości, na jaką chcemy przesyłać dane. Kable DisplayPort doskonale nadają się dla graczy, przy połączeniu karty graficznej z monitorem 144 Hz, ponieważ ich odległości od siebie, z reguły nie są duże. Ponadto DisplayPort oferuje lepsze parametry niż HDMI 2.0, jednak nie dorównuje HDMI 2.1.

Przejściówka HDMI

Adaptery HDMI pozwalają wykorzystać kabel HDMI do multimedialnej transmisji danych, w większości przypadków, rozgałęźniki, rozdzielacze, splitery czy adaptery HDMI nie wykorzystują pełnego potencjału przewodu. Czasami przejściówka jest jedynym wyjściem, aby podłączyć dwa urządzenia multimedialne. W niektórych przypadkach jak np. podłączenie laptopa do starszego monitora, użycie samej przejściówki nie wystarcza, potrzebny jest konwerter D-Sub (VGA) na HDMI, zamieniający sygnał cyfrowy na analogowy.

Adaptery HDMI-VGA pozwalają na uzyskanie jakości obrazu takiej jak klasyczne złącze D-Sub. Złącze VGA w odróżnieniu od HDMI nie obsługuje dźwięku, konwertery z reguły są niewielkich rozmiarów. Zwrócić uwagę jednak trzeba na sposób podłączenia konwertera, istotna dla podłączenia urządzeń może okazać się długość wbudowanego przewodu. Bardzo istotny jest także kierunek przepływu informacji w konwerterze, czyli który sygnał jest tym wejściowym. Telewizory umieszczone blisko ściany mogą dodatkowo wymagać podłączenia kabla HDMI kątowego, problem dotyczy szczególnie telewizorów, które nie mają bocznych wyjść HDMI, a jedynie prostopadłe. Zginanie wtyczki nie jest dobrym wyjściem, ponieważ można uszkodzić gniazdo w telewizorze, lepiej dokupić za kilka złotych przejściówkę kątową HDMI lub kabel z kątową wtyczką.

Przy kombinacjach między wtyczkami istotne jest zwrócenie uwagi na rodzaje połączeń, czy są tzw. męski, czy damskie, gdyż łatwo o tym zapomnieć. Przedłużki HDMI powinny z obu stron zakończone być żeńskimi gniazdami tak, aby bez problemu wpiąć w przedłużacz HDMI z obu stron kable, warto unikać dużej ilości złączek i przejściówek, ze względu na straty, jakie wywołują w przesyłaniu danych multimedialnych.

Kabel HDMI – ceny

Cena kabli HDMI potrafi sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych, wszystko zależy od długości i technologii, w jakiej zostały wykonane. Jeżeli chcemy przesłać obraz 8k z zachowaniem 60 Hz wraz z dźwiękiem na odległość 20 metrów bez strat, to najwyższej jakości kabel może nas kosztować nawet 700 zł. Tradycyjnej długości przewody HDMI 2.1 tzn. do 5 metrów można, kupić za mniej niż 100 zł. Do podłączenia konsoli z telewizorem 4K wystarczy kabel HDMI 2.0 nawet za 30 zł.

FAQ:

Jak podłączyć laptop do telewizora przez HDMI?

Jeżeli w obu urządzeniach jest złącze HDMI, to wystarczy klasyczny kabel HDMI obsługujący rozdzielczość Full HD. W przypadku kiedy telewizor nie obsługuje HDMI, warto sprawdzić, czy dekoder STB podłączony do TV pozwala na wpięcie kabla. Kiedy telewizor jest starszej generacji i ma tylko gniazdo SCART, konieczny jest adapter. W przypadku kiedy TV ma gniazdo VGA, którego brakuje w laptopie, konieczne jest podłączenie konwertera sygnału z cyfrowego na analogowy.

Tani i długi kabel HDMI, czym to się objawia na ekranie TV?

Niskiej jakości wykonanie przewodów w kablu HDMI skutkuje zacinaniem się obrazu, opóźnieniami względem dźwięku oraz może występować tzw. cyfrowy szum.

Jaka jest różnica między wyjściem DVI-I a DVI-D?

Złącze na karcie graficznej DVI-D przesyła wyłącznie sygnał cyfrowy. Złącze DVI-I przesyła sygnał cyfrowy i analogowy. Na pozór wyglądają tak samo, w wyglądzie różnią się tym, że DVI-I ma 4 dodatkowe piny, a DVI-D tylko dodatkowy podłużny pin w postaci kreseczki.

ZOSTAW OPINIE

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj